Seminarium prawne Rady Europy

W Rydze, w dniach 2-3 października 2023 r., odbyło się Seminarium Prawne Rady Europy, w którym wzięli udział przedstawiciele Panelu Dyscyplinarnego – r. pr. Aleksandra Łysuniak-Strauch i adw. Tomasz Rutkowski.

Była to doskonała okazja do podzielenia się polskimi rozwiązaniami prawnymi oraz praktyką w zakresie organizacji i funkcjonowania postępowań antydopingowych. Jednym z elementów seminarium była prezentacja Aleksandry Łysuniak-Strauch nt. dostępu do postępowania antydopingowego. Spotkanie w Rydze było bardzo ważnym wydarzeniem z punktu widzenia możliwości porównania doświadczeń w zakresie dostępu do dyscyplinarnego postępowania w sprawie naruszenia przepisów antydopingowych w innych krajach. Omówienie wyzwań, przed jakimi stoją krajowe systemy prawodawcze, agencje antydopingowe oraz panele dyscyplinarne z pewnością przyczyni się do pełniejszej realizacji celów postępowania – powiedziała Aleksandra Łysuniak-Strauch – przewodnicząca Panelu Dyscyplinarnego II instancji.

Tematem przewodnim konferencji było prawo do rzetelnego procesu w postępowaniu antydopingowym. Zarówno część główna wydarzenia, jak i odbywające się w mniejszych grupach spotkania robocze, były okazją do wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie prawników, ekspertów i sportowców. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju systemu antydopingowego i realizacji celów postępowania w innych krajach – powiedział Tomasz Rutkowski – przewodniczący Panelu Dyscyplinarnego I instancji.